Stacja Wschowa

Widok budynku dworca od strony peronów.

                          Przez Wschowę przebiega linia kolejowa nr 14 (Łódź Kaliska - Tuplice). Za czasów świetności kursowały tutaj głównie pociągi na trasie Leszno - Głogów - Leszno. Było też bezpośrednie połączenie do Warszawy (Zielona Góra - Warszawa Wschodnia). Ponadto we Wschowie miała swój początek linia kolejowa nr 387 (Wschowa - Lipinka Głogowska), którą można było dojechać np. do Sławy i Sulechowa. Niestety została ona zamknięta dla ruchu pasażerskiego 1 stycznia 1990 r. (dla towarowego - 1 stycznia 1991 r. ), a w połowie 2012 roku zostało rozebrane torowisko.
Natomiast na trasie do Głogowa i Leszna kursowanie pociągów pasażerskich zostało zawieszone w grudniu 2011 roku. Przez Wschowę przejeżdżały jedynie pociągi towarowe oraz okazyjnie turystyczne.
W 2019 roku rozpoczęto remont peronów na stacji we Wschowie (budynek dworca nie został odnowiony). Zostało wykonane m. in. przejście przez tory między peronami (istnieje przejście podziemne, ale od wielu lat jest zalane i wyłączone z eksploatacji). Na peronach umieszczone zostały nowe tablice z nazwą stacji, tabliczki z numerami peronów oraz tabliczki wskazujące kierunek jazdy pociągów. Na peronie drugim ustawiono wiatę oraz gablotę na rozkład jazdy.
                           Według zapewnień lokalnych władz pociągi przez Wschowę - na trasie do Leszna, Głogowa, a także Zielonej Góry mają ponownie zacząć kursować pod koniec 2019 roku.

Peron nr 2. Widok w kierunku Głogowa. Widoczne wykonane przejście przez tory oraz wejście do nieczynnego przejścia podziemnego.

Peron nr 2. Widok w kierunku Leszna. Widoczna nowa wiata.

Peron nr 2. Widok w kierunku peronu nr 1.Stacja Wschowa (niem. Fraustadt) około 1928 roku. [żródło: fotopolska.eu]

Więcej zdjęć ze stacji we Wschowie w TEJ fotorelacji, a TUTAJ znajdziesz więcej wpisów o tematyce kolejowej.
Zdjęcia z nieczynnej linii kolejowej nr 387 dostępne są w TEJ fotorelacjii.

Komentarze

  1. Pięknie prezentuje się w jesiennych barwach :) Czyżby do Wschowy dotarła kolejowa "dobra zmiana"? ;) W tym konkretnym przypadku jestem zdecydowanie na TAK :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiedzmy, że nastał "czas na kolej" ;) Zresztą nie dalej jak wczoraj pierwszy pociąg tu zawitał - póki co turystyczny, ale po 15 grudnia mają już kursować planowo. I w tym przypadku też jestem na tak - mam nadzieję, że tak już pozostanie ... Również serdecznie pozdrawiam :))

      Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać zatwierdzone przez autora bloga.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy