Biecz (niem. Beitsch) woj. lubuskie. Wieś i okoliczne dobra od średniowiecza stanowiły własność możnego rodu von Wiedebach i w jego posiadaniu znajdowały się aż do roku 1945. Pałac rodziny von Wiedebach powstawał w wyniku wielokrotnych przekształceń, począwszy od rozbudowy XVI-wiecznego renesansowego dworu obronnego po przekształcenie go w pałac na przełomie XVIII i XIX przez Friedricha von Wiedebach.
Budynek bramy z widocznymi cechami barokowymi pochodzi z XVIII wieku. Po roku 1945 pałac był w posiadaniu PGR, do 1956 roku w pałacu mieścił się Wiejski Dom Kultury. Potem niszczał nieużywany, a po 1967 roku mieścił się tu magazyn książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.
Od lat 80-tych XX wieku pałac jest własnością prywatną. Obecnie znowu jest opuszczony i popada w ruinę. Obiekt jest doskonale widoczny z drogi wojewódzkiej nr 286 prowadzącej do Gubina.
Więcej zdjęć pałacu w Bieczu w TEJ fotorelacji.
Piękne pierwsze zdjęcie, jak z baśni Andersena:) Szkoda mi zawsze, gdy widzę, jak takie miejsca popadają w ruinę....
OdpowiedzUsuńPałac jest wystawiony na sprzedaż, http://www.oferty.net/dom-na-sprzedaz-brody-biecz-1385m2-3-pokoje-1207368-pln-ba,84695933
OdpowiedzUsuńW 2018 roku oficynę kupiła mieszkanka Biecza Anna Dziadek, ekolożka wojująca przeciwko węglowi brunatnemu i kopalni pod Gubinem, a wieżę również na licytacji kupił Polak mieszkający w Berlinie, pałacu nikt nie kupił. Oficyna jest remontowana. Wieża i pałac czekają na dotacje.
OdpowiedzUsuń