Pałac w Dębowej Łęce


Dębowa Łęka (niem. Geyersdorf) - miejscowość w woj. lubuskim. Znajdujący się tu pałac został wybudowany w miejsce starej siedziby w roku 1845 za sprawą Aleksandra Brodowskiego - właściciela wsi od 1814 roku. Rezydencja została przebudowana w stylu włoskiej willi wg projektu łączonego z berlińskim architektem Stüllerem. Następnej przebudowy pałac doczekał się pod koniec XIX wieku dla nowego właściciela Stülpnagla do którego dobra w Dębowej Łęce należały od 1881 roku. Ostatnimi właścicielami pałacu przed 1945 rokiem była rodzina Lürmann. Do pałacu przylegał park jednakże w roku 2013 na skutek wichury prawie wszystkie drzewa zostały powalone. Ponadto przy pałacu znajduje się zabudowa folwarczna w skład której wchodziła m.in. kuźnia i gorzelnia. Obecnie pałac należy do prywatnej osoby i jak widać na zdjęciach przeprowadzone prace restauratorskie przywróciły mu dawny blask. Aktualnie w pałacu są organizowane imprezy okolicznościowe można też skorzystać z noclegów.
[źródło: lwkz.pl]
Więcej zdjęć pałacu w TEJ fotorelacji.

Komentarze

 1. Podobają mi się jego ciepłe kolory :) Musi idealnie wpasowywać się w jesienną szatę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze lepiej by to harmonizowało, gdyby nawałnica nie "pozamiatała" przyległego, starego parku ...

   Usuń
 2. Piękna bryła, bardzo nietypowa jak na polskie warunki. Chyba jeden z nielicznych, którego PGR y nie zdołały zniszczyć. Dębowa Łąką jest też na Kujawach w okolicy Wąbrzeźna.
  Gratuluje i pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naówczas typ takich budowli w stylu włoskiej willi był podobno bardzo popularny w Wielkopolsce. A miejscowość to Dębowa Łęka nie Łąka - nazwa podobno wywodzi się od dawnej Dembowalanki :) Dziękuję za wizytę i również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Uwielbiam stare pałace, ale ten żółty kolor zupełnie nie w moim stylu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pieknie pokazany ,ciekawe cieple kolorki .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie widziałem tak kolorowego zamku. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać, że pałac jest zadbany. W województwie lubuskim jest sporo tego typu budowli. Tylko wyszukiwać i fotografować. Bardzo dobre zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się z Iv, troszkę kolor fasad nie przemawia do mnie ale faktycznie sam pałacyk jest fajną i atrakcyjną budowlą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy jest możliwość uzyskania numeru telefonicznego do Pałacu?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać zatwierdzone przez autora bloga.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy