Wschowska wieża ciśnień

Wieża ciśnień - widok od ul. Wolsztyńskiej.

Wschowa (niem. Fraustadt) - znajdująca się tu wieża ciśnień stanowi część wodociągu miejskiego, którego wykonanie w wyniku konkursu ogłoszonego w 1910 władze miejskie powierzyły Maxowi Hemplowi z Berlina. Ujęcie wody zlokalizowano w południowej części miasta w pobliżu cukrowni, a stację pomp zasilaną silnikami gazowymi w Przyczynie Górnej, na gruntach zakupionych od właściciela majątku mjr. Alfreda Zürna. Prace budowlane prowadzone były w latach 1913-1914. Wieża ciśnień została umiejscowiona w parku miejskim w północnym krańcu miasta przy szosie w kierunku Wolsztyna. Słupowa konstrukcja nośna była oparciem dla zbiornika o pojemności 250 m3 i była ówcześnie nowoczesnym rozwiązaniem. Sama wieża ma około 36 m wysokości i do dnia dzisiejszego spełnia swoją funkcję. W 2011 roku w 100 rocznicę istnienia wschowskich wodociągów została odnowiona, podświetlona i zaopatrzona w monitoring. [źródło: tablica informacyjna przy obiekcie]
Park miejski we Wschowie z wieżą ciśnień - zdjęcie archiwalne. [źródło: www.wschowa.pl]

Więcej zdjęć wschowskiej wieży ciśnień w TEJ fotorelacji. 
Zdjęcie nocne podświetlonej wieży - w TYM wpisie. Zapraszam.Komentarze

 1. Oglądam i zazdroszczę, w Głogowie wieże stoją i niszczeją a ta wygląda bardzo atrakcyjnie, kolorystycznie świetnie wpisuje się w krajobraz :))) Fotka nr 2 number one :) Gratuluję :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę ostatnio o nią zadbano, a że to jeszcze ciągle czynna wieża to się trzyma :) Swego czasu była udostępniona do zwiedzania raz w miesiącu. Dziękuję - ta fotka też mi się podoba :)

   Usuń
 2. Mało, że atrakcyjna, to jeszcze latem tonie w zieleni.
  Pozdrawiam serdecznie;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - latem już takich zdjęć się nie zrobi, bo zieleń pochłania wieżę :)

   Usuń
 3. Jak zwykle, bryła prześliczna, ale ten mój ulubiony kolor... ;) Świetnie, że dalej spełnia swoją funkcję i ktoś o nią zadbał. Co do zieleni, szukałam więcej zdjęć archiwalnych (bez powodzenia) i znalazłam pełno fotografii wieży zatopionej wśród drzew, co sprawiło, że zaczęłam się zastanawiać czemu tutaj na blogu jest ona tak widoczna... Wtedy sobie uświadomiłam, że przecież ta cała roślinność jest obecna, ale jeszcze bez liści (jakieś zakręcenie przedwiosenne i podstawowych faktów nie kojarzę :P). Wschowa w ogóle wydaje się być niezwykle interesującym miejscem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałem, że kolor jak zwykle Ci się spodoba ;) Ano właśnie jak już zauważyłem we wcześniejszym komentarzu - latem już szans na takie zdjęcia nie ma - chociaż wtedy całość ładnie się komponuje :) Jak na niewielkie miasteczko powiatowe ma kilka atrakcji i bogatą historię :)

   Usuń
 4. ciekawa architektonicznie i dobrze, że zadbana.., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Barco ciekawe są stare wieże. Fajny wpis :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna wieża. :) I wysmakowane zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać zatwierdzone przez autora bloga.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy