Pałac w Osieku


Osiek (niem. Ossig) wieś w gm. Lubsko w woj. lubuskim. Znajdujący się tu pałac (obecnie w ruinie) pochodzi z XVII wieku. Na przestrzeni dziejów znajdował się w rękach kilku prywatnych właścicieli i kilkukrotnie był modernizowany. W roku 1928 pałac został wykupiony przez niemiecki Skarb Państwa i zaadoptowany na Instytut dla Głuchoniemych, a w 1938 roku został przejęty przez organizację Hitlerjugend i utworzono tu jedną ze szkół Bund Deutscher Mädel (Związku Dziewcząt Niemieckich) kształcącą sanitariuszki. Do roku 1945 pałac był centrum wychowawczo - szkoleniowym, a czasy największej jego świetności przypadają na lata 1930-1940. W latach 50-tych XX wieku do pałacu została przeniesiona świetlica wiejska. Nieuregulowane sprawy własnościowe przyczyniły się do tego, że obiekt niedozorowany i nieremontowany popadł w ruinę. Obecnie pałac w Osieku stanowi własność prywatną.
[żródło: Starostwo Powiatowe w Żarach]

Zdjęcie pałacu po 1938 roku, gdy mieściła się w nim szkoła Związku Dziewcząt Niemieckich.
[źródło: www.zamkilubuskie.pl]

Więcej zdjęć z pałacu w Osieku w TEJ fotorelacji.

Komentarze

 1. Prawdopodobnie obecny właściciel kupił 'pałac' dla ziemi. Nie sądzę żeby odbudowywał te ruiny. W moim województwie jest parę takich ruin, które sobie stoją a obok jest cała infrastruktura hotelowa, stadnina i atrakcje rycerskie. Między innymi w Sobkowie n/Nidą.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej boli to, że takich miejsc nikt nie chce ocalić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej dzięki temu można sfocić takie okazy, ale z drugiej strony szkoda, że takie miejsca czy budowle są zapominane...

   Usuń
 3. Bardzo urodziwy zabytek. Niestety rzadko ktory udaje się ocalić. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten z Twojego wpisu o Rogowie jest tego potwierdzeniem :)

   Usuń
 4. Ach, kocham takie ruiny, nie wiem czemu zdjęcia nie są czarno-białe (jestem zwolenniczką takich rzeczy), ale i tak są śliczne. Może jestem zła i okrutna, ale, gdy na nie patrzę, to mam do ciebie żal, że nie obiekt nie został w pełni wykorzystany, przecież, przy takich miejscach jeszcze łatwiej uchwycić odpowiedni klimat i tą magię pustych smutnych budowli. Oczywiście muszę przyznać, że zdjęcia są wykadrowane perfekcyjnie, a przecież poza aspektem technicznym, to już kwestia gustu. Bo na przykład sam wygląd bloga jest genialny i nie mogę się napatrzeć, choć jest przecież bardzo prosty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wizytę, opinie i zaproszenie :) Każdy z nas fotografując spogląda inaczej i te zdjęcia to właśnie moje spojrzenie :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Fajny, szkoda że stan jest jaki jest

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać zatwierdzone przez autora bloga.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy